Tekli Koltuk Mu? Berjer Mi?

08/12/2017 0 Yorumlar

 

Tekli Koltuk Mu? Berjer Mi?

 

Tekli koltuk mu? Berjer mi? Evet bugün Türkiye de sıkça yapılan bir yanlışa açıklama getirmeye çalışacağız. Öncelikle şunu belirtelim tekli koltuk değil berjer efendim. Tekli koltuk denilen şey koltuk takımınızın aynısı fakat tek kişilik olanıdır. Berjerin mazisi ise 18.yy kadar dayanmaktadır ve berjer farklı tarz ve stillerle karşımıza çıkan dekorasyonda önemli bir yere sahip olan bir üründür.

Peki, nedir bu berjer? Berjer kelimesi mobilya sektörünün çoğu terimi gibi dilimize Fransızcadan gelmektedir. Berjer Fransızcada kadın çoban manasına gelmektedir. Ve oturan kişinin yüzünü rüzgar veya şömine ateşinden koruması için üretilmiştir. İlk üretilen berjerlerde olan kulak kısmı bunun içindir. Tabi şuan birçok tarz ve stilde berjer modelleri mevcuttur. Türkçe de ise berjer kelimesi arkası kabarık ve uzun, oturacak yeri geniş olan koltuk olarak tanımlanmaktadır.

 

 

Tekli Koltuk Mu? Berjer Mi?

 

Berjer denilince akla ilk gelen tek kişilik koltuk olsa da berjerler kullanım alanlarına ve modellerine göre değişiklik gösterirler. Berjerleri ev berjeri ve cafe berjerleri olarak ikiye farklı gruba ayırabiliriz. Evlerde kullanılan berjerler daha büyük iken cafeler de kullanılan berjerler ise ev berjerlerine göre daha küçük ebatlarda tercih edilmektedir. Cafelerde berjerler sayesinde hoş bir görünüm elde edilmektedir. Türkiye de gelişen moda anlayışının mobilyalara yansıması ile birlikte cafe dekorasyonlarınız da mekânınızın tarzını yaratmanız ve yansıtmanıza en çok yardımcı olacak olan ürün seçeneği ise tabii ki de berjerler olmuştur. Berjerlerinizi mekânınızın mobilyalarının tarzına zıt bir şekilde seçerek ilgi odağı haline getirebiliriz.

 

Tekli Koltuk Mu? Berjer Mi?

 

Berjer koltuk modellerini nerelerde kullanabiliriz?  Dediğinizi duyar gibiyim. Günümüz de yaygınlaşan bir akım olan minimalizm berjerlerin kullanım alanlarını genişletmiştir. Berjerleri sadece evlerde değil yukarıda bahsettiğimiz gibi cafelerde de kullanıyoruz. Artık insanlar evlerinde de vakit geçirdikleri mekânlarda da seçimlerini çok yer kaplayan ama az kullanışlı mobilyalar yerine estetik açıdan göze hitap eden kullanışlı ve rahat mobilyalardan yana kullanmaktadırlar.

Ayrıca mobilya seçiminizi kullanacağınız mekana uyumlu seçin ki hem göz yormayın hem de şıklığı yakalayın.

Evet, efendim bu yazımızda da sizlere tekli koltuk mu? berjer mi? Sorusunun cevabını açıklamaya çalıştık umarız yararlı olmuştur.

 

 

 

Yorum Bırakın