Vintage Ev Dekorasyonu

21/03/2018 0 Yorumlar

Vintage Ev Dekorasyonu

Vintage ev dekorasyonu. Vintage geçmiş yıllardaki döneme ait tek ve özel parça ya da koleksiyonlara verilen isimdir. Günümüzde vintage tasarımlar hayatımızın her alanına girmiştir. Özellikle son yıllarda nostalji ve geçmişe duyulan özlemle ev dekorasyonlarında vintage tasarımlara daha sık rastlar olduk. Yatak odasından mutfağa, çocuk odasından balkonlara kadar her yerde bu tarz uygulanabilir.   Vintage dekorasyon geçmiş zamanda kullanılan ve o dönemin modasını yansıtan mobilya ya da aksesuarların günümüze taşınmasıdır.

Vintage dekorasyon sakinliği, huzuru ve zarafeti temsil eder. Sadeliği ön planda tutan bu tarz romantik ve masalsıdır.

 Her tarz dekorasyonda olduğu gibi vintage dekorasyonda da doğru renkleri kullanmak çok önemlidir. Yorucu olmayan yumuşak renk kombinasyonları ön planda tutulur. Bu yüzden renk cümbüşlerine yer yoktur. Ağırlık olarak pastel mavi, pembe yeşil tonları ve beyaz, bej ve daha çok toprak tonları kullanılmaktadır.

Vintage dekorasyou evimizin bütününde kullanırsak sıkıcı bir hava oluşturabilir. Bu yüzden seçeceğimiz bir bölümde hatta salonumuzun bir köşesinde bu tarzı kullanabilirsiniz. Bu tarz dekorasyonlarda duvarlar kesinlikle açık renk olmalıdır. Eğer duvar kağıdı tercih edeceksek bunu odanın tamamında değil de sadece bir duvarında kullanırsak daha hoş, göz yormayan bir görünüm olacaktır. Duvar kağıdı seçerken çiçekli ya da çizgili olanlar tercih edilmelidir. Boş olan duvarlarınızı da bir galeri duvarını andıracak şekilde farklı boyutlarda tablolar, fotoğraflar hatta son zamanlarda moda olan boş fotoğraf çerçeveleri ile doldurabilirsiniz. Bu tarzı seviyor ama klasik bir görüntü olsun istemiyorsanız 40’lı ve 50 ‘li yıllara ait reklam afişleri ve posterler koyu renk ferforjeli aksesuarları kullanarak değişik bir hava oluşturabilirsiniz.  Büyüklerinizden kalan bir mobilyayı yenileyerek ya da eskiciden aldığınız aksesuarları değerlendirmek bu tarz dekorasyon için önemlidir.

Vintage tarzındaki mobilyalar sade ve küçük yapıdadırlar. Oymalı ahşap ve ayakları da oymalı ve yerden yüksektir. Salonunuz için seçtiğiniz vintage tarzı mobilyalardan sonra bunlara uygun aksesuarlar seçmek son derece önemlidir. Ortada açık renk sehpa ya da odun görünümlü doğal dekoratif bir sehpa kullanabilirsiniz. Koltuklarınızın ya da minderlerinin çiçek desenli olması ortama enerji katacaktır. Perde seçiminde ise çok ağır kumaşlardan kaçının. İpekli ve tül perdeler salon dekorasyonuna uyum sağlayacaktır.

Yatak odalarımızın soft ve dinlendirici olmasını isteriz. Bu atmosferi yakalamak için açık renkleri tercih etmeliyiz. Romantik ve huzurlu bir dekorasyon için mobilyayı vintage seçmenin dışında sadece aksesuarlarla da vintage tarzı oluşturabilirsiniz. Eskitme bir makyaj aynası yine eskitme yatak ucu bankı, ferforje yatak çerçevesi hatta cibinlik bile bu tarza çok yakışacaktır. Vintage tarzı yatak odası dekorasyonunda kullanılacak kumaş tipleri ipek, kadife, tül ve dantellerdir. Odanın her yerine anılarınızla dolu fotoğraf çerçeveleri farklı boyutlarda mumları yerleştirebilirsiniz.

kaynakça: www.bursakoltuktamir.com

http://www.bursakoltuktamir.com

Yorum Bırakın