OTURMA ODANIZ NASIL DÖŞENMELİDİR ?

01/10/2016 0 Yorumlar

Oturma odalari evin en çok vakit geçirilen yerleridir. Bu nedenle oturma odaları hem çok şık olmalı hem de çok rahat olmalıdır. Oturma odası mobilyası seçerken rahatlığı da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Oturma odası dizayn edilirken pencerelerin konumu önemlidir. Çünkü odada TV de kullanılacağından pencerelerin tam karşısına TV konmamalıdır. Böylece TV üzerindeki parlamaların önüne geçmiş olursunuz. Oturma odası düzenlenirken mobilyalar sıra sıra dizilmemeli, oda ikiye bölünmemelidir. Önemli olan estetik bir görüntü yakalamak ve aynı zamanda rahat bir görüş açısı elde etmektir. Oturma odası eğer geniş ise odanın ortasında sehpa kullanabilirsiniz. Ancak dar bir oturma odasına sahipseniz sehpa şart değildir. Bu tür oturma odalarında koltuk yanlarına kumanda, gazete vb malzemeler için sehpa bulundurabilirsiniz.

Oturma odası mobilyaları odaya tam uyumlu olmalıdır. Geniş bir odada küçük bir oturma grubu nasıl hoş gözükmeyecekse, dar bir oda için de odanın yarısını kaplayan bir mobilya hoş gözükmeyecektir. O yüzden ölçülere dikkat etmek gerekiyor. Kapıdan girdiğinizde önüne hiçbir engel çıkmamalıdır.  Ya da oturma odası içinde bir noktadan başka bir noktaya giderken fazladan iki adım atmamalısınız. Bunun için düzenlemeyi yolunuzu uzatmayacak şekilde yapmalısınız. Ayrıca televizyonu tam karşıdan gören bir açıya oturma grubunuzu yerleştirmelisiniz. Oturma grubu ya da köşe takımı kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize kalmıştır.

Yorum Bırakın