Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

20/12/2017 0 Yorumlar

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

 

 

Çocuk odası nasıl olmalı? Maalesef ülkemizde bu konu üzerinde çok durulmamakta ve konuşulmamaktadır. Bu yüzden ebeveynler de bu konuda yetersiz kalmaktadır. Ülkemiz de çocuk odası fikrinin ve çocuğun da kendine ait bir yaşam alanı olması gerektiği düşüncesinin yeni şekillendiğini söylemek mümkün. Fakat nasıl bir oda dizayn etmemiz gerekir konusunda hala yetersiziz. Özellikle genç anne babalar ilk çocuk heyecanı ile abartalı büyük eşyalar ile doldurmakta çocuk odalarını. Ama dikkatlerden kaçan bir nokta var ki o da çocuğunuzun odasının onun oyun ve uyku alışkanlığı kazanması için değerli bir alandır. Lütfen ona ait bu alanı sabote etmeyin.
Gelelim çocuk odası nasıl olmalı? Konusun da sizi sıkıntıya sokan noktalara;

 

 

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

 

 

Çocuğumun Mutlaka Bir Odası Olmalı mı?

Evet, eğer eviniz 1+1 değilse çocuğunuzun mutlaka bir odası olmalı. Anne babaların ilk bahanesidir evde yer olmadığı konusu onu takip eden daha büyümedi, yalnız kalamaz bahaneleri ile hep erteliyoruz bu durumu daha doğrusu çokta gerek görmüyoruz. Sizin bu tutumunuz çocuğunuz da benim anne ve babamın hayatında yerim yok algısı oluşturabilir. Önemli olan çocuğunuza her şey vermeniz değil ona ait olanı net bir şekilde belirlemenizdir.

 

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

 

 

Her Yerde Oyuncağı Var!

Hiçbir çocuk kendi sınırlarını oyun alanlarını belirleyemez. Bu nokta da iş siz ebeveynlere düşer. Çocuğunuza ait bir sınır bir oyun alanı belirlemezseniz o da eşyalarını ve oyuncaklarını hiçbir yere sığdıramaz. Bu yüzden öncelikli olarak ona bir oda belirlemeli ve burası senin alanın algısını ona vermelisiniz.

 

 

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

 

 

Çocuğumun Odasını Nasıl Düzenlemeliyim?

Ne yazık ki çocukların odaları ebeveynlerin büyük hevesleri ile büyük eşyalarla ve büyük maddi yatırımlarla hazırlanıyor. Aslında olması gereken tam tersidir çünkü çocuğunuzun odası sizden bağımsız hareket edebileceği ve tüm oyuncaklarına sizin yardımınız olmadan ulaşabileceği bir alan olmalıdır. Ve asla onun odasında kendi eşyalarınıza yer vermeyin.

 

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

 

 

Çocuğumun Odasını Dizayn Ederken Nelere Dikkat Etmeliyim?

-Pastel renkler seçin.

-Odasında cam eşya bulundurmayın.

-Mobilyaları duvara monte edin.

-Anti bakteriyel yatakları tercih edin.

-Karyolasını gardırobun yakınlarına koymayın.  

 

Çocuk odası nasıl olmalı? başlıklı konumuz umarız sizler için yararlı olmuştur.

 

Yorum Bırakın